JCB
Fastrac 1115S
Farm tractor · 1996–1998 · 130 hp
JCBFastrac 1115S
The JCB Fastrac 1115S is a farm tractor manufactured from 1996 to 1998. It features a Perkins 1000-6 HR1 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchromesh type with 36 forward and 12 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1000-6 HR1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 365.2 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 130 hp (96.9 kW) |
| Power Rated | 130 hp (96.9 kW) |
| Power PTO | 103 hp (76.8 kW) |
| Torque Peak | 385.8 lb-ft (523.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 36 forward and 12 reverse |
| Clutch | 350mm ceramic disc |
| Shift Mechanism | Two-speed electro-hydraulic power shift |
| Available Options | 36-speed synchromesh |
Hydraulics
| Pump Flow | 19.6 gpm (74.2 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 3,046 psi (210 bar) |
| Total Flow | 19.6 gpm (74.2 lpm) |
| System Capacity | 19.8 gal (74.9 L) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 11,574 lbs (5,249 kg) |
| Front Type | II optional |
| Front Lift | 5,625 lbs (2,551 kg) |
Dimensions
| Length | 203.1 in (515 cm) |
|---|---|
| Width | 91 in (231 cm) |
| Height Cab | 110 in (279 cm) |
| Wheelbase | 110 in (279 cm) |
| Ground Clearance | 18 in (45 cm) |
| Front Tread | 72 in (182 cm) |
| Rear Tread | 72 in (182 cm) |
Weight
| Weight | 12,897 lbs (5,850 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/70R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R28 |
Fuel
| Capacity | 58.1 gal (219.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air conditioning |
|---|