JCB
Fastrac 4160
Farm tractor · 2014–2024 · 160 hp
JCBFastrac 4160
The JCB Fastrac 4160 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a AGCO Power 66AWF engine. The transmission is a continuously variable transmission type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | AGCO Power 66AWF |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 402.8 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 160 hp (119.3 kW) |
| Power PTO | 103 hp (76.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | continuously variable transmission |
Hydraulics
| Pump Flow | 39.1 gpm (148 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 3,046 psi (210 bar) |
| Valves | 3 |
| Scv Flow | 26.4 gpm (99.9 lpm) |
| System Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 13,228 lbs (6,000 kg) |
| Front Type | II optional |
| Front Lift | 7,716 lbs (3,499 kg) |
Dimensions
| Length | 212.6 in (540 cm) |
|---|---|
| Width | 100.4 in (255 cm) |
| Height Cab | 118.1 in (299 cm) |
| Wheelbase | 117.3 in (297 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
Weight
| Weight | 16,700 lbs (7,575 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 540/65R34, 540/65R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 540/65R34, 540/65R30, 600/70R30 |
Fuel
| Capacity | 103 gal (389.9 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 11.9 gal (45 L) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|