JCB
Fastrac 125
Farm tractor · 1991–1993 · 125 hp
JCBFastrac 125
The JCB Fastrac 125 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1993. It features a Perkins 1000 engine, and power steering.
Engine
| Engine | Perkins 1000 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 365.2 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 125 hp (93.2 kW) |
| Power Rated | 125 hp (93.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 18-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 14,330 lbs (6,500 kg) |
|---|---|
| Front Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|