JCB
Fastrac 3185
Farm tractor · 1998–2002 · 188 hp
JCBFastrac 3185
The JCB Fastrac 3185 is a farm tractor manufactured from 1998 to 2002. It features a Cummins 6 BTA engine, and power assist steering. It weighs 14,916 lbs (6,765 kg).
Engine
| Engine | Cummins 6 BTA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | intercooled turbocharged diesel |
| Displacement | 359 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 188 hp (140.2 kW) |
| Power Rated | 188 hp (140.2 kW) |
| Torque Peak | 553.2 lb-ft (750.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 36 forward and 12 reverse |
|---|---|
| Available Options | 36-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 20.8 gpm (78.7 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 15,435 lbs (7,001 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 202.8 in (515 cm) |
|---|---|
| Height | 124 in (314 cm) |
| Wheelbase | 118.5 in (300 cm) |
Weight
| Weight | 14,916 lbs (6,765 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 520/70R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 520/70R30 |
Fuel
| Capacity | 92.5 gal (350.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power assist |
|---|
Cab
| Cab | with air conditioning |
|---|