Kioti
CS2520
Farm tractor · 2020–Present · 24 hp
KiotiCS2520
The Kioti CS2520 is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a Daedong 3C100LFH engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Daedong 3C100LFH |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.5 ci (1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.99 in (76 mm) |
| Power Gross | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Power PTO | 18.5 hp (13.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 3,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.97 gpm (26.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 700 lbs (317 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 99.3 in (252 cm) |
|---|---|
| Width | 45.9 in (116 cm) |
| Height Rops | 88 in (223 cm) |
| Wheelbase | 55.1 in (139 cm) |
| Ground Clearance | 6.4 in (16 cm) |
| Front Tread | 45.9 in (116 cm) |
| Rear Tread | 46 in (116 cm) |
Weight
| Weight | 1,554 lbs (704 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12.00-12 |
| Front Industrial | 18x8.50-10 |
| Rear Industrial | 26x12.00-12 |
Fuel
| Capacity | 6.7 gal (25.4 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
54" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti SB2420 Backhoe |
|---|