Kioti
CS2610
Farm tractor · 2013–2023 · 26 hp
KiotiCS2610
The Kioti CS2610 is a farm tractor manufactured from 2013 to 2023. It features a Shibaura S773L engine, and two-post folding steering. It weighs 1,485 lbs (673 kg).
Engine
| Engine | Shibaura S773L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 69 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.03 in (77 mm) |
| Stroke | 3.19 in (81 mm) |
| Power Gross | 26 hp (19.4 kW) |
| Power Net | 24 hp (17.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Available Options | hydrostatic |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.5 gpm (24.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | 2200 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 700 lbs (317 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 98.1 in (249 cm) |
|---|---|
| Width | 46.5 in (118 cm) |
| Height Rops | 88 in (223 cm) |
| Wheelbase | 55.1 in (139 cm) |
| Ground Clearance | 6.4 in (16 cm) |
| Front Tread | 45.8 in (116 cm) |
| Rear Tread | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 1,485 lbs (673 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.5-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12.00-12 |
| Front Industrial | 18x8.5-10 |
| Rear Industrial | 26x12.00-12 |
Fuel
| Capacity | 6.7 gal (25.4 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
152 cm mid-mount mower deckBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Kioti SB2410 Backhoe |