Kioti
DK1002
Farm tractor · 2012–2022 · 100 hp
KiotiDK1002
The Kioti DK1002 is a farm tractor manufactured from 2012 to 2022. It features a Perkins 1104C-44T engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104C-44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.14 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.2 |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 11.1 qts (10.5 L) |
| Coolant Capacity | 19.6 qts (18.5 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | 325mm dry disc |
| Oil Capacity | 78.2 qts (74 L) |
| Available Options | 16-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 20.4 gpm (77.2 lpm) |
| Steering Flow | 8.4 gpm (31.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 178.7 in (453 cm) |
|---|---|
| Width | 78.2 in (198 cm) |
| Height Cab | 110 in (279 cm) |
| Wheelbase | 90.6 in (230 cm) |
| Ground Clearance | 16.7 in (42 cm) |
| Front Tread | 57.9 in (147 cm) |
| Rear Tread | 60.4 in (153 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|