Kioti
DK35SE
Farm tractor · 2007–2017 · 38 hp
KiotiDK35SE
The Kioti DK35SE is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a Daedong 3B183 engine, and foldable steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3B183 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 111.43 ci (1.8 L) |
| Power Gross | 38 hp (28.3 kW) |
| Power PTO | 28.5 hp (21.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Total Flow | 15.2 gpm (57.5 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,383 lbs (1,080 kg) |
| Front Type | optional |
Dimensions
| Length | 129.1 in (327 cm) |
|---|---|
| Width | 61.6 in (156 cm) |
| Height Cab | 95.5 in (242 cm) |
| Height Rops | 93.1 in (236 cm) |
| Wheelbase | 69.5 in (176 cm) |
| Ground Clearance | 14.3 in (36 cm) |
| Front Tread | 49 in (124 cm) |
| Rear Tread | 48.7 in (123 cm) |
Weight
| Operating | 4,351 lbs (1,973 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16/6 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24/6 |
| Front Industrial | 27x10.5-15/6 |
| Rear Industrial | 43x16-20/4 |
Fuel
| Capacity | 11.9 gal (45 L) |
|---|
Steering
| Type | foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional (hydro only) with heat, air-conditioning, and CD player |
|---|
Attachments
Kioti KL351 loaderKioti KL401 loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2485 Backhoe |
|---|