Kioti
DK45S
Farm tractor · 2005–2007 · 45 hp
KiotiDK45S
The Kioti DK45S is a farm tractor manufactured from 2005 to 2007. It features a Daedong 4A220B-1 engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong 4A220B-1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 9.9 gpm (37.5 lpm) |
| Steering Flow | 4.3 gpm (16.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,654 lbs (1,203 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 127.7 in (324 cm) |
|---|---|
| Width | 61.5 in (156 cm) |
| Height Cab | 91.9 in (233 cm) |
| Height Rops | 101.9 in (258 cm) |
| Wheelbase | 74 in (187 cm) |
| Ground Clearance | 14.6 in (37 cm) |
| Front Tread | 47.5 in (120 cm) |
| Rear Tread | 39.9 in (101 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,585 lbs (2,079 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,299 lbs (1,950 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 29x12.50-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 21.5-16.1 |
| Front Industrial | 12-16.5 |
| Rear Industrial | 17.5L-24 |
Fuel
| Capacity | 15.3 gal (57.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|