Kioti
DK45SE
Farm tractor · 2007–2017 · 45 hp
KiotiDK45SE
The Kioti DK45SE is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a Daedong 4A220LWH engine, and foldable steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong 4A220LWH |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power PTO | 36 hp (26.8 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 16.8 gpm (63.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,493 lbs (1,130 kg) |
Dimensions
| Length | 134.2 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 63.9 in (162 cm) |
| Height Cab | 96.7 in (245 cm) |
| Height Rops | 95 in (241 cm) |
| Wheelbase | 74 in (187 cm) |
| Ground Clearance | 14.7 in (37 cm) |
| Front Tread | 49.1 in (124 cm) |
| Rear Tread | 49.7 in (126 cm) |
Weight
| Weight | 4,625 lbs (2,097 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16/6 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24/6 |
| Front Industrial | 10x16.5/6 |
| Rear Industrial | 14.9x24/8 |
Fuel
| Capacity | 11.9 gal (45 L) |
|---|
Steering
| Type | foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional with heat, air-conditioning, and CD player |
|---|
Attachments
Kioti KL351 loaderKioti KL401 loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2485 Backhoe |
|---|