Kioti
DK65S
Farm tractor · 2005–2008 · 64 hp
KiotiDK65S
The Kioti DK65S is a farm tractor manufactured from 2005 to 2008. It features a Perkins 1103C-33T engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1103C-33T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 201 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 64 hp (47.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.88 gpm (41.2 lpm) |
| Steering Flow | 8.37 gpm (31.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,850 lbs (2,199 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 159.9 in (406 cm) |
|---|---|
| Width | 68.9 in (175 cm) |
| Height Cab | 104.3 in (264 cm) |
| Height Rops | 109.8 in (278 cm) |
| Wheelbase | 80.6 in (204 cm) |
| Ground Clearance | 16.7 in (42 cm) |
| Front Tread | 58 in (147 cm) |
| Rear Tread | 54 in (137 cm) |
Weight
cab
| Weight | 6,856 lbs (3,109 kg) |
|---|
rops
| Weight | 6,503 lbs (2,949 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
| Front Industrial | 14-17.5 |
| Rear Industrial | 18.4-24 |
Fuel
| Capacity | 26.5 gal (100.3 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|