Kioti
DX9010
Farm tractor · 2011–2013 · 89 hp
KiotiDX9010
The Kioti DX9010 is a farm tractor manufactured from 2011 to 2013. It features a Perkins 1104C-44T engine, and power steering. The transmission is a power shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104C-44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.14 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 89.2 hp (66.5 kW) |
| Power PTO | 72.7 hp (54.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 16-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.8 gpm (48.4 lpm) |
| Total Flow | 22.1 gpm (83.6 lpm) |
| Steering Flow | 9.3 gpm (35.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 162.2 in (411 cm) |
|---|---|
| Width | 78.7 in (199 cm) |
| Height Cab | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 90.7 in (230 cm) |
| Ground Clearance | 19.5 in (49 cm) |
| Front Tread | 59.5 in (151 cm) |
| Rear Tread | 60.4 in (153 cm) |
Weight
| Weight | 8,002 lbs (3,629 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|