Kioti
LB1714
Farm tractor · 1988–1993 · 17 hp
KiotiLB1714
The Kioti LB1714 is a farm tractor manufactured from 1988 to 1993. It features a Daedong TD 950 engine, and two-post steering. The transmission is a partial synchromesh with mechanical shuttle type with 8 forward and 7 reverse.
Engine
| Engine | Daedong TD 950 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 56.6 ci (0.9 L) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Rated | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial synchromesh with mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 7 reverse |
| Clutch | dry |
| Available Options | 8-speed partial synchromesh with mechanical shuttle |
Hydraulics
| Total Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|---|
| Front Type | engine |
| Clutch | overrunning |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,000 lbs (453 kg) |
Dimensions
| Length | 98.1 in (249 cm) |
|---|---|
| Width | 44.1 in (112 cm) |
| Height | 75 in (190 cm) |
| Wheelbase | 56 in (142 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 33.9 in (86 cm) |
| Rear Tread | 34.6 in (87 cm) |
Weight
| Weight | 1,900 lbs (861 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-20, 12.4-16 |
Steering
| Type | two-post |
|---|