Kioti
LB1914
Farm tractor · 1995–2008 · 19 hp
KiotiLB1914
The Kioti LB1914 is a farm tractor manufactured from 1995 to 2008. It features a Daedong 3C093D engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3C093D |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 56.6 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 19.5 hp (14.5 kW) |
| Power PTO | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|---|
| Front Type | 2800 |
| Clutch | overrunning |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,460 lbs (662 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 111.1 in (282 cm) |
|---|---|
| Width | 46.5 in (118 cm) |
| Height Rops | 83.6 in (212 cm) |
| Wheelbase | 56 in (142 cm) |
| Ground Clearance | 10.7 in (27 cm) |
| Front Tread | 33.9 in (86 cm) |
| Rear Tread | 34.6 in (87 cm) |
Weight
| Weight | 2,132 lbs (967 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-20 |
| Front Industrial | 23x8.5-12 |
| Rear Industrial | 12.4-16 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | canopy optional |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2365 Backhoe |
|---|