Kioti
LK2552
Farm tractor · 1998–1999 · 24 hp
KiotiLK2552
The Kioti LK2552 is a farm tractor manufactured from 1998 to 1999. It features a Daedong TD1300F-1 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Daedong TD1300F-1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 79.3 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.22 in (82 mm) |
| Stroke | 3.22 in (82 mm) |
| Power Gross | 24.4 hp (18.2 kW) |
| Power PTO | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.3 gpm (27.6 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,100 lbs (952 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 112.2 in (284 cm) |
|---|---|
| Width | 52.4 in (133 cm) |
| Height | 75.2 in (191 cm) |
| Wheelbase | 64.6 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 11.2 in (28 cm) |
| Front Tread | 42.5 in (107 cm) |
| Rear Tread | 39.1 in (99 cm) |
Weight
| Weight | 2,395 lbs (1,086 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24, 11.2-24 |
Steering
| Type | two-post |
|---|