Kioti
LK30
Farm tractor · 2007–2017 · 30 hp
KiotiLK30
The Kioti LK30 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a Daedong 3A150LWB engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 8 forward and reverse.
Overview
| Manufacture Location | Daegu, South Korea |
|---|
Engine
| Engine | Daedong 3A150LWB |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Air Cleaner | dual stage cartridge |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
Hydraulics
| Total Flow | 12.7 gpm (48.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,764 lbs (800 kg) |
Dimensions
| Length | 111.4 in (282 cm) |
|---|---|
| Width | 51.4 in (130 cm) |
| Height Rops | 88.6 in (225 cm) |
| Wheelbase | 64.6 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 10.8 in (27 cm) |
| Front Tread | 43.5 in (110 cm) |
| Rear Tread | 40.2 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 2,897 lbs (1,314 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 27x8.50-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 41x14-20 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Rops Type | foldable |
|---|---|
| Cab | optional |
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2376 Backhoe |
|---|