Kioti
LK3054
Farm tractor · 1993–2003 · 30 hp
KiotiLK3054
The Kioti LK3054 is a farm tractor manufactured from 1993 to 2003. It features a Daedong TD1400 engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong TD1400 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85.1 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.22 in (82 mm) |
| Power Gross | 30.5 hp (22.7 kW) |
| Power PTO | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7 gpm (26.5 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,150 lbs (975 kg) |
Dimensions
| Length | 115.4 in (293 cm) |
|---|---|
| Width | 55.7 in (141 cm) |
| Height | 80.5 in (204 cm) |
| Wheelbase | 64.6 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 10.8 in (27 cm) |
| Front Tread | 40.2 in (102 cm) |
| Rear Tread | 40.2 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 2,580 lbs (1,170 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14, 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24, 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 7.5 gal (28.4 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|