Kioti
LK3054XS
Farm tractor · 2004–2007 · 30 hp
KiotiLK3054XS
The Kioti LK3054XS is a farm tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Daedong TD14008B-1 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong TD14008B-1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85.1 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 30.5 hp (22.7 kW) |
| Power PTO | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Total Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,764 lbs (800 kg) |
Dimensions
| Length | 111.4 in (282 cm) |
|---|---|
| Width | 51.7 in (131 cm) |
| Height Rops | 80.3 in (203 cm) |
| Wheelbase | 64.6 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 10.8 in (27 cm) |
| Front Tread | 45 in (114 cm) |
| Rear Tread | 40.2 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 2,974 lbs (1,349 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14, 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24, 12.4-26 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.5 gal (28.4 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 76.4 in (194 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Kioti KL2365 Backhoe |