Kioti
NX5010
Farm tractor · 2014–2024 · 50 hp
KiotiNX5010
The Kioti NX5010 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Daedong 3F183T engine, and two-post foldable steering. The transmission is a synchro shuttle type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3F183T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 111.4 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 4.03 in (102 mm) |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Fuel System | common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 24-speed synchro shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
gear
| Pump Flow | 16.5 gpm (62.5 lpm) |
|---|
hydro
| Pump Flow | 17.9 gpm (67.8 lpm) |
|---|
primary
| Type | open center gear pump |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,177 lbs (1,441 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 139.6 in (354 cm) |
|---|---|
| Width | 65.5 in (166 cm) |
| Height Cab | 94.1 in (239 cm) |
| Height Rops | 103.1 in (261 cm) |
| Wheelbase | 75.6 in (192 cm) |
| Ground Clearance | 13.7 in (34 cm) |
| Front Tread | 55.2 in (140 cm) |
| Rear Tread | 52.1 in (132 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,548 lbs (2,062 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,068 lbs (1,845 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
| Front Industrial | 10-16.5 |
| Rear Industrial | 14.9-24 |
Fuel
| Capacity | 14.8 gal (56 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|