Kioti
PX1053
Farm tractor · 2016–Present · 103 hp
KiotiPX1053
The Kioti PX1053 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a Doosan DL03-LEA08 engine, and power steering. The transmission is a power shuttle type with 32 forward and reverse.
Engine
| Engine | Doosan DL03-LEA08 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 208 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.45 in (113 mm) |
| Power Gross | 103 hp (76.8 kW) |
| Power PTO | 86.6 hp (64.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Doosan |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 32 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 32-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 31.5 gpm (119.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 8,002 lbs (3,629 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 168.9 in (429 cm) |
|---|---|
| Width | 88.6 in (225 cm) |
| Height Cab | 107.9 in (274 cm) |
| Wheelbase | 93.3 in (236 cm) |
| Ground Clearance | 19.5 in (49 cm) |
Weight
| Weight | 9,064 lbs (4,111 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|