Kioti
RX7320
Farm tractor · 2014–2024 · 73 hp
KiotiRX7320
The Kioti RX7320 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Daedong 4F243T engine, and two-post foldable steering. It weighs 6,162 lbs (2,795 kg).
Engine
| Engine | Daedong 4F243T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 148.6 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 4.03 in (102 mm) |
| Power Gross | 73 hp (54.4 kW) |
| Power PTO | 63 hp (47 kW) |
| Fuel System | common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Available Options | 12-speed synchro shuttle, 12-speed power shuttle, 24-speed creeper power shuttle |
|---|
Hydraulics
| Type | open center gear pump |
|---|---|
| Pump Flow | 19.2 gpm (72.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,898 lbs (1,768 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 146.3 in (371 cm) |
|---|---|
| Width | 77.2 in (196 cm) |
| Height Cab | 104.5 in (265 cm) |
| Height Rops | 107.5 in (273 cm) |
| Wheelbase | 83.9 in (213 cm) |
| Ground Clearance | 17.3 in (43 cm) |
| Front Tread | 58.1 in (147 cm) |
| Rear Tread | 59.6 in (151 cm) |
Weight
cab
| Weight | 6,162 lbs (2,795 kg) |
|---|
rops
| Weight | 5,600 lbs (2,540 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
| Front Industrial | 12.5/80-18 |
| Rear Industrial | 18.4-24/8 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 25 gal (94.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|