LS
MT225S
Farm tractor · 2020–Present · 24 hp
LSMT225S
The LS MT225S is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a Yanmar 3TNV80F engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV80F |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 77.3 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power Gross | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Power PTO | 19.3 hp (14.4 kW) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,800 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.6 gpm (21.2 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 3.7 gpm (14 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,896 lbs (860 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 111.9 in (284 cm) |
|---|---|
| Width | 48.7 in (123 cm) |
| Height Rops | 86.4 in (219 cm) |
| Wheelbase | 63.4 in (161 cm) |
Weight
| Weight | 1,764 lbs (800 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-16 |
| Front Industrial | 23x8.5-12 |
| Rear Industrial | 12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 6.8 gal (25.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|