LS
R3039H
Farm tractor · 2011–2021 · 38 hp
LSR3039H
The LS R3039H is a farm tractor manufactured from 2011 to 2021. It features a Mitsibishi S4L2 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Mitsibishi S4L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 107.3 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 38.5 hp (28.7 kW) |
| Power PTO | 29 hp (21.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsibishi |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.6 gpm (32.6 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 12.9 gpm (48.8 lpm) |
| Steering Flow | 4.3 gpm (16.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent (optional) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,808 lbs (820 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 117.6 in (298 cm) |
|---|---|
| Width | 54.3 in (137 cm) |
| Height Rops | 92.6 in (235 cm) |
| Wheelbase | 65.4 in (166 cm) |
Weight
| Weight | 2,780 lbs (1,261 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 8.4 gal (31.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
66" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 66 in (167 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 89.7 in (227 cm) |
| Backhoe Model | LS LB2100 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.