LS
Topa 32
Farm tractor · 32 hp
LSTopa 32
The LS Topa 32 is a farm tractor. It features a Daedong 1.6L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchro shuttle type with 8 forward and reverse.
Overview
Production
| Manufacture Location | Korea |
|---|
Mechanical
| Steering | hydrostatic power |
|---|---|
| Brakes | wet disc |
Hydraulics
| Hydraulic Valves | 1 |
|---|---|
| Hydraulic Pump Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
| Hydraulic Steering Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
PTO & Hitch
| Rear PTO | transmission |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540 |
| Mid PTO Type | 2000 |
| Rear Hitch Type | I |
| Rear Lift | 1,596 lbs (723 kg) |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 50 |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Other
| Mid PTO | optional |
|---|
Engine
| Engine | Daedong 3A165 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Bore Stroke | 3.425x3.638 in (87 x 92 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 32 hp (23.9 kW) |
| Air Cleaner | Dry dual element |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Daedong |
Dimensions
| Length | 115.4 in (293 cm) |
|---|---|
| Width | 52.2 in (132 cm) |
| Wheelbase | 66 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 12.4 in (31 cm) |
| Weight | 2,857 lbs (1,295 kg) |
| Tires Ag Front | 7-14 |
| Tires Ag Rear | 11.2-24 |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |