LS
XG3032
Farm tractor · 2015–2018 · 32 hp
LSXG3032
The LS XG3032 is a farm tractor manufactured from 2015 to 2018. It features a Shibaura N843T engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a sync shuttle type with 12 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | XG Series |
Engine
| Engine | Shibaura N843T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 91.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 22.2 |
| Power Gross | 32.2 hp (24 kW) |
| Torque | 82.6 lb-ft (112 Nm) |
| Torque | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges with left-hand shuttle lever. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift gears or range. |
| Clutch | dry disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Clutch | wet disc |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 123 in (312 cm) |
|---|---|
| Width | 55.5 in (140 cm) |
| Height Rops | 89 in (226 cm) |
| Wheelbase | 67.5 in (171 cm) |
| Front Tread | 43.9 in (111 cm) |
| Rear Tread | 43 in (109 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 25x8.5-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 41x14-20 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 76.3 in (193 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | LS LB1105 Backhoe |