LS
XG3037
Farm tractor · 2015–2018 · 36 hp
LSXG3037
The LS XG3037 is a farm tractor manufactured from 2015 to 2018. It features a Shibaura N843T engine, and two-post folding steering. The transmission is a sync shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura N843T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 91.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 22.2 |
| Power Gross | 36.2 hp (27 kW) |
| Power PTO | 30.8 hp (23 kW) |
| Torque Peak | 82.6 lb-ft (112 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges with left-hand shuttle lever. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift gears or range. |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed sync shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,808 lbs (820 kg) |
Dimensions
| Length | 123 in (312 cm) |
|---|---|
| Width | 55.5 in (140 cm) |
| Height Rops | 89 in (226 cm) |
| Wheelbase | 67.5 in (171 cm) |
| Front Tread | 43.9 in (111 cm) |
| Rear Tread | 43 in (109 cm) |
Weight
gear
| Weight | 2,882 lbs (1,307 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 2,855 lbs (1,295 kg) |
|---|
primary
| Weight | 2,855 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 76.3 in (193 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | LS LB1105 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.