LS
XP7102
Farm tractor · 2016–Present · 102 hp
LSXP7102
The LS XP7102 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a 102 hp engine. The transmission is a synchro shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Power Gross | 102 hp (76.1 kW) |
|---|---|
| Power PTO | 86.7 hp (64.7 kW) |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchro shuttle, 40-speed power shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 16.1 gpm (60.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,173 lbs (2,800 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 171.3 in (435 cm) |
|---|---|
| Width | 78.7 in (199 cm) |
| Wheelbase | 90 in (228 cm) |
Weight
| Weight | 7,760 lbs (3,519 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 30.4 gal (115.1 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|