LS
XR3140
Farm tractor · 2015–2025 · 40 hp
LSXR3140
The LS XR3140 is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a LS L3C19-T engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | LS L3C19-T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 114.7 ci (1.9 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 4.06 in (103 mm) |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | LS |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 13.7 gpm (51.9 lpm) |
| Steering Flow | 5.5 gpm (20.8 lpm) |
PTO
| Rear | 540 RPM |
|---|---|
| Rear Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,808 lbs (820 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 128.3 in (325 cm) |
|---|---|
| Width | 62 in (157 cm) |
| Height Cab | 86.6 in (219 cm) |
| Wheelbase | 69 in (175 cm) |
Weight
| Weight | 3,661 lbs (1,660 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 12.4 gal (46.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Attachments
LS LL3106 loaderBackhoe
| Digging Depth | 89.8 in (228 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | LS LB2104 Backhoe |