Mahindra
2665
Farm tractor · 2018–2020 · 65 hp
Mahindra2665
The Mahindra 2665 is a farm tractor manufactured from 2018 to 2020. It features a 65 hp engine, and power steering. The transmission is a shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 161.5 ci (2.6 L) |
| Bore | 3.78 in (96 mm) |
| Stroke | 4.8 in (122 mm) |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Power Rated | 65 hp (48.5 kW) |
| Power PTO | 50 hp (37.3 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Steering Flow | 5.4 gpm (20.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,528 lbs (1,600 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 142 in (360 cm) |
|---|---|
| Width | 71.5 in (181 cm) |
| Height | 99.2 in (251 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 5,070 lbs (2,299 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9x28 |
| Front Industrial | 10.5/80-18 |
| Rear Industrial | 18.4-24 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 108 in (274 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 65B Backhoe |