Mahindra
2816
Farm tractor · 2008–2010 · 28 hp
Mahindra2816
The Mahindra 2816 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2010. It features a Mitsubishi S3L2 engine, and folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Mitsubishi S3L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 80.4 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Power PTO | 21.1 hp (15.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Available Options | 9-speed, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.8 gpm (29.5 lpm) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 3.5 gpm (13.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,205 lbs (1,000 kg) |
Dimensions
| Length | 115 in (292 cm) |
|---|---|
| Width | 59.4 in (150 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24 |
| Front Industrial | 27x8.5-15 |
| Rear Industrial | 15x19.5 |
Steering
| Type | folding |
|---|