Mahindra
3016
Farm tractor · 2011–2021 · 28 hp
Mahindra3016
The Mahindra 3016 is a farm tractor manufactured from 2011 to 2021. It features a 28 hp engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 8 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | Series |
| Distributor | Mahindra |
| Original Price Usd | 15,750 |
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 80.4 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power | 28 hp (20.9 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.8 gpm (29.5 lpm) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 121.3 in (308 cm) |
|---|---|
| Width | 59.8 in (151 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 25x8.5-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x16 |
| Front Industrial | 27x8.5-15 |
| Rear Industrial | 15x19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 94 in (238 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 3715 Backhoe |