Mahindra
3316
Farm tractor · 2008–2010 · 33 hp
Mahindra3316
The Mahindra 3316 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2010. It features a Mitsubishi 1.5L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | 16 Series |
| Original Price Usd | 17,355 |
| Distributor | Mahindra |
Mechanical
| Steering | hydrostatic power |
|---|---|
| Brakes | wet disc |
| Rops Type | folding |
Hydraulics
| Hydraulic Type | open center |
|---|---|
| Hydraulic Valves | 1 |
| Hydraulic Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
| Hydraulic Steering Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
PTO & Hitch
| Rear PTO | live |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540 |
| Mid PTO Type | 2000 |
| Rear Hitch Type | I |
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
Other
| PTO Gear | 27 hp (20.1 kW) |
|---|---|
| Original Price Year | 2,009 |
Dimensions
| Length | 121.3 in (308 cm) |
|---|---|
| Width | 59.8 in (151 cm) |
| Operating Weight | 2,566 lbs (1,163 kg) |
| Tires Industrial Rear | 15x19.5 |
| Tires Industrial Front | 27x8.5-15 |