Mahindra
3510
Farm tractor · 2002–2009 · 34 hp
Mahindra3510
The Mahindra 3510 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2009. It features a Mahindra 3A135 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchomesh shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mahindra 3A135 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.3 ci (1.6 L) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power Gross | 34 hp (25.4 kW) |
| Power Rated | 34 hp (25.4 kW) |
| Power PTO | 28.7 hp (21.4 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchomesh shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed synchomesh shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
gear
| Pump Flow | 7.87 gpm (29.8 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 3.57 gpm (13.5 lpm) |
hydro
| Pump Flow | 6.4 gpm (24.2 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 4.6 gpm (17.4 lpm) |
primary
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
gear
| Rear Lift | 2,865 lbs (1,299 kg) |
|---|
hydro
| Rear Lift | 2,080 lbs (943 kg) |
|---|
primary
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 114.2 in (290 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 3,064 lbs (1,389 kg) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|