Mahindra
3550
Farm tractor · 2015–2019 · 49 hp
Mahindra3550
The Mahindra 3550 is a farm tractor manufactured from 2015 to 2019. It features a Mahindra engine, and two-post foldable steering. The transmission is a power shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mahindra |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 166.6 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 19.5 |
| Power Gross | 49 hp (36.5 kW) |
| Power Rated | 49 hp (36.5 kW) |
| Power PTO | 40 hp (29.8 kW) |
| Torque Peak | 103.6 lb-ft (140.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,800 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 12-speed power shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Steering Flow | 5 gpm (18.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,090 lbs (1,401 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 128.9 in (327 cm) |
|---|---|
| Width | 75.4 in (191 cm) |
| Height Cab | 89.8 in (228 cm) |
| Height Rops | 98.1 in (249 cm) |
Weight
| Weight | 6,189 lbs (2,807 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-24 |
| Front Industrial | 14x17.5 |
| Rear Industrial | 19.5Lx24 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 11.3 gal (42.8 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 115 in (292 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 50B Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.