Mahindra
3640
Farm tractor · 2020–Present · 40 hp
Mahindra3640
The Mahindra 3640 is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a 40 hp engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a power shuttle type with 12 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | 3600 Series |
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 166.7 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power | 40 hp (29.8 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Total Flow | 16 gpm (60.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,090 lbs (1,401 kg) |
Dimensions
| Length | 129 in (327 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 100 in (254 cm) |
| Height Rops | 98.7 in (250 cm) |
| Wheelbase | 75 in (190 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
Fuel
ROPS
| Capacity | 11.3 gal (42.8 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|---|
| Cab | available with air-conditioning |
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 112 in (284 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 65B Backhoe |