Mahindra
4035
Farm tractor · 2009–2019 · 40 hp
Mahindra4035
The Mahindra 4035 is a farm tractor manufactured from 2009 to 2019. It features a Mahindra CE40 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a synchro shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mahindra CE40 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 115.4 ci (1.9 L) |
| Compression Ratio | 19.5 |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Rated | 40 hp (29.8 kW) |
| Power PTO | 33 hp (24.6 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed synchro shuttle, 12-speed power shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Total Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Steering Flow | 5 gpm (18.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,090 lbs (1,401 kg) |
Dimensions
| Length | 123.9 in (314 cm) |
|---|---|
| Width | 73.7 in (187 cm) |
Weight
| Weight | 4,367 lbs |
|---|---|
| Operating | 4,817 lbs (2,184 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-24 |
| Front Industrial | 12-16.5 |
| Rear Industrial | 16.9-24 |
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 101 in (256 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 485 Backhoe |