Mahindra
4110
Farm tractor · 2002–2009 · 41 hp
Mahindra4110
The Mahindra 4110 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2009. It features a Mahindra 4A200 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchomesh shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mahindra 4A200 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 122 ci (2 L) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power Gross | 41 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 41 hp (30.6 kW) |
| Power PTO | 33.6 hp (25.1 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchomesh shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed synchomesh shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.87 gpm (29.8 lpm) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 4.64 gpm (17.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,865 lbs (1,299 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 139 in (353 cm) |
|---|---|
| Width | 58.7 in (149 cm) |
Weight
| Weight | 3,969 lbs (1,800 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-24 |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|