Mahindra
4505
Farm tractor · 1999–2002 · 43 hp
Mahindra4505
The Mahindra 4505 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2002. It features a Mahindra 2.5L 4-cyl diesel engine, two-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | 05 Series |
| Manufacture Location | Maharashtra, India |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | dry disc |
| Rops Type | two-post fixed |
Hydraulics
| Hydraulic Type | open center |
|---|---|
| Hydraulic Valves | 1 |
| Hydraulic Pump Flow | 8.3 gpm (31.4 lpm) |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540/1000 |
|---|---|
| Rear Hitch Type | II/I |
| Rear Lift | 3,525 lbs (1,598 kg) |
Other
| Rear PTO Note | live * Two-stage dual clutch |
|---|---|
| Rear PTO RPM Details | 540@2058, 1000@2043 |
Engine
| Engine | Mahindra MDI 2500 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 154 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Bore Stroke | 3.50x4.00 in (89 x 102 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power | 43 hp (32.1 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,300 RPM |
| Manufacturer | Mahindra |
Dimensions
| Length | 130.6 in (331 cm) |
|---|---|
| Ground Clearance | 13.3 in (33 cm) |
| Weight | 4,070 lbs (1,846 kg) |
| Tires Ag Front | 6x16 |
| Tires Ag Rear | 13.6x28 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |