Mahindra
4525
Farm tractor · 2008–2018 · 46 hp
Mahindra4525
The Mahindra 4525 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2018. It features a Mahindra MDI 2700R1 engine, and two-post folding steering. The transmission is a sliding mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mahindra MDI 2700R1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 166.7 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 19.5 |
| Power Gross | 46 hp (34.3 kW) |
| Power Rated | 46 hp (34.3 kW) |
| Power PTO | 36 hp (26.8 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding mesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed sliding mesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Total Flow | 8.29 gpm (31.4 lpm) |
| Steering Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,527 lbs (1,599 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 116.3 in (295 cm) |
|---|---|
| Width | 70 in (177 cm) |
Weight
| Operating | 4,246 lbs (1,925 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x28 |
Steering
| Type | two-post folding |
|---|