Mahindra
4540
Farm tractor · 2014–2024 · 41 hp
Mahindra4540
The Mahindra 4540 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a 41 hp engine, and two-post foldable steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 167 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 18.7 |
| Power Gross | 30.6 kW |
| Power Rated | 41 hp (30.6 kW) |
| Power PTO | 31 hp (23.1 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,300 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
| Steering Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,525 lbs (1,598 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 128.9 in (327 cm) |
|---|---|
| Width | 82.6 in (209 cm) |
| Height Rops | 92.6 in (235 cm) |
Weight
| Weight | 5,192 lbs (2,355 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x28 |
| Front Industrial | 12.6x16.5 |
| Rear Industrial | 16.9x24 |
Fuel
| Capacity | 14.6 gal (55.3 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
Mahindra 4550-2L loaderMahindra 4550-4L loaderBackhoe
| Digging Depth | 101 in (256 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 4550B Backhoe |