Mahindra
595
Farm tractor · 2003–2013 · 52 hp
Mahindra595
The Mahindra 595 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2013. It features a Mahindra 2.5L 4-cyl diesel engine. It weighs 4,475 lbs (2,029 kg).
Overview
Production
| Manufacture Location | Maharashtra, India |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 |
|---|---|
| Rear Hitch Type | II |
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4-cylinder |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 154 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Bore Stroke | 3.5x4 in (89 x 102 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power | 52 hp (38.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,100 RPM |
| Manufacturer | Mahindra |
Dimensions
| Weight | 4,475 lbs (2,029 kg) |
|---|---|
| Tires Ag Front | 6.00-16 |
| Tires Ag Rear | 13.6-28 |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|