Mahindra
7085
Farm tractor · 2018–Present · 85 hp
Mahindra7085
The Mahindra 7085 is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a 85 hp engine, and ROPS steering. The transmission is a power shuttle type with 15 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 215.4 ci (3.5 L) |
| Power Gross | 85 hp (63.4 kW) |
| Power Rated | 85 hp (63.4 kW) |
| Power PTO | 73 hp (54.4 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,300 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 15 forward and reverse |
| Available Options | 15-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 16 gpm (60.6 lpm) |
| Steering Flow | 5 gpm (18.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,730 lbs (2,599 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 167 in (424 cm) |
|---|---|
| Width | 80.7 in (204 cm) |
| Height Rops | 105 in (266 cm) |
| Wheelbase | 94.5 in (240 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x30 |
Fuel
| Capacity | 23.7 gal (89.7 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
Steering
| Type | ROPS |
|---|