Mahindra
C35
Farm tractor · 2002–2006 · 35 hp
MahindraC35
The Mahindra C35 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2006. It features a Mahindra 1.9L 3-cyl diesel engine, two-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a constant mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Overview
Production
| Series | C Series |
|---|---|
| Manufacture Location | Maharashtra, India |
| Original Price Usd | 11,875 |
Mechanical
| Steering | hydrostatic power |
|---|---|
| Brakes | dry disc |
| Rops Type | two-post folding |
Hydraulics
| Hydraulic Type | open center |
|---|---|
| Hydraulic Pump Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
PTO & Hitch
| Rear PTO | live |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540 |
| Rear Hitch Type | II/I |
| Rear Lift | 3,250 lbs (1,474 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Other
| Original Price Year | 2,002 |
|---|---|
| Rear PTO Engine | 540@1980 RPM |
Engine
| Engine | Mahindra MDI1895E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 115 ci (1.9 L) |
| Compression Ratio | 19 |
| Power | 35 hp (26.1 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,300 RPM |
| Manufacturer | Mahindra |
Dimensions
| Length | 106 in (269 cm) |
|---|---|
| Width | 58.1 in (147 cm) |
| Weight | 3,630 lbs (1,646 kg) |
| Tires Ag Front | 5.5x16 |
| Tires Ag Rear | 11.2x24 |
| Tires Lawn Rear | 13.6x16 |
| Tires Lawn Front | 24x8.5-14 |
| Tires Industrial Rear | 43x16-20 |
| Tires Industrial Front | 27x9.5-15 |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |