Mahindra
eMax 22S
Farm tractor · 2017–2019 · 22 hp
MahindraeMax 22S
The Mahindra eMax 22S is a farm tractor manufactured from 2017 to 2019. It features a Daedong 1.0L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering.
Overview
Production
| Tractor Type | sub-compact utility |
|---|---|
| Series | eMax S Series |
| Original Price Usd | 12,670 |
| Distributor | Mahindra |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | wet disc |
| Rops Type | two-post folding |
Hydraulics
| Hydraulic Type | open center |
|---|---|
| Hydraulic Pump Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
PTO & Hitch
| Mid PTO Type | 2000 |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
| Rear Lift | 1,320 lbs (598 kg) |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Other
| Engine | 16.4 kW |
|---|---|
| Mid PTO | 2000@2875 RPM |
| Steering Flow | 2.6 gpm (9.8 lpm) |
| Original Price Year | 2,018 |
| Hydro PTO Claimed | 14.9 hp (11.1 kW) |
| Rear PTO RPM Details | 540@2893 |
| Rear Hydraulic Valves | 1 |
Engine
| Engine | Daedong 3C100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.5 ci (1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Bore Stroke | 2.95x2.99 in (75 x 76 mm) |
| Stroke | 2.99 in (76 mm) |
| Compression Ratio | 21 |
| Power | 22 hp (16.4 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Emissions | Tier IV |
| Rated | 3,000 RPM |
| Manufacturer | Daedong |
Dimensions
| Length | 100.5 in (255 cm) |
|---|---|
| Width | 50.8 in (129 cm) |
| Height Rops | 89.7 in (227 cm) |
| Tires Ag Front | 6x12 |
| Tires Ag Rear | 9.5x16 |
| Tires Lawn Rear | 29x12.5-15 |
| Tires Lawn Front | 20x8-10 |
| Tires Industrial Rear | 27x12.5-15 |
| Tires Industrial Front | 20x8-10 |
Available Attachments
60" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Reach | 102 in (259 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra eMax 26B Backhoe |
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
| Mower Deck Type | mid-mount |
| Mower Deck Brand | Mahindra |
| Swing Arc | 150 ° |
| Cutting Width | 60 in (152 cm) |
| Digging Depth | 76.3 in (193 cm) |
| Loading Height | 62 in (157 cm) |
| Bucket Rotation | 180 ° |
| Mower Decks Blade Count | 3 |
| Backhoe Bucket Force | 2,145 lbs (972 kg) |
| Backhoe Dipperstick Force | 903 lbs (409 kg) |
| Two Foot Flat Digging Depth | 74.9 in (190 cm) |