Mahindra
Max 24
Farm tractor · 2014–2019 · 24 hp
MahindraMax 24
The Mahindra Max 24 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2019. It features a Mitsubishi S3L2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and infintie (2-range) reverse (2-range).
Engine
| Engine | Mitsubishi S3L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 80.4 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power Gross | 24.4 hp (18.2 kW) |
| Power Rated | 24.4 hp (18.2 kW) |
| Power PTO | 19.5 hp (14.5 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and infintie (2-range) reverse (2-range) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.6 gpm (17.4 lpm) |
| Steering Flow | 2.7 gpm (10.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,400 lbs (635 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 104.1 in (264 cm) |
|---|---|
| Width | 50.7 in (128 cm) |
| Height | 81.5 in (207 cm) |
Weight
| Weight | 1,693 lbs (767 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5x16 |
| Front Industrial | 20x8-10 |
| Rear Industrial | 27x12.5-15 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 80 in (203 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra Max 24B Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.