Mahindra
Max 25XL
Farm tractor · 2018–2023 · 24 hp
MahindraMax 25XL
The Mahindra Max 25XL is a farm tractor manufactured from 2018 to 2023. It features a Mitsubishi S3L2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Mitsubishi S3L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 80.4 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power Rated | 24 hp (17.9 kW) |
| Power PTO | 20 hp (14.9 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.6 gpm (17.4 lpm) |
| Total Flow | 7.3 gpm (27.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,354 lbs (614 kg) |
Dimensions
| Length | 106.1 in (269 cm) |
|---|---|
| Width | 50.7 in (128 cm) |
| Height | 81.5 in (207 cm) |
| Wheelbase | 58.2 in (147 cm) |
| Ground Clearance | 7.2 in (18 cm) |
Weight
| Weight | 1,715 lbs (777 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5x16 |
| Front Industrial | 20x8-10 |
| Rear Industrial | 27x12.5-15 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 80 in (203 cm) |
| Backhoe Model | Mahindra 26B Backhoe |