Mahindra
Max 26XLT
Farm tractor · 2018–Present · 25 hp
MahindraMax 26XLT
The Mahindra Max 26XLT is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a Mitsubishi S3L2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Mitsubishi S3L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 80.4 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 25.9 hp (19.3 kW) |
| Power Rated | 25.9 hp (19.3 kW) |
| Power PTO | 20.2 hp (15.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydrostatic, 8-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
| Total Flow | 8.3 gpm (31.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,315 lbs (1,050 kg) |
Dimensions
| Length | 110 in (279 cm) |
|---|---|
| Width | 54.3 in (137 cm) |
| Height | 84.3 in (214 cm) |
| Wheelbase | 63.2 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
Weight
| Weight | 1,973 lbs (894 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
| Front Industrial | 23x8.50-12 |
| Rear Industrial | 12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 80 in (203 cm) |
| Backhoe Model | Mahindra 26B Backhoe |