Mahindra
mPower 85
Farm tractor · 2013–2019 · 83 hp
MahindramPower 85
The Mahindra mPower 85 is a farm tractor manufactured from 2013 to 2019. It features a 83 hp engine, and two-post foldable steering. The transmission is a synchro shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 215.4 ci (3.5 L) |
| Compression Ratio | 17.2 |
| Power Gross | 83 hp (61.9 kW) |
| Power Rated | 83 hp (61.9 kW) |
| Power PTO | 70 hp (52.2 kW) |
| Fuel System | common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,300 RPM |
| Emissions | Interim Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry ceremetallic |
| Available Options | 12-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 17 gpm (64.3 lpm) |
| Steering Flow | 5.2 gpm (19.7 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,500 lbs (2,494 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 162 in (411 cm) |
|---|---|
| Width | 77.3 in (196 cm) |
Weight
| Weight | 7,297 lbs (3,309 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x30 |
| Front Industrial | 12.5/80x18 |
| Rear Industrial | 19.5Lx24 |
Fuel
| Capacity | 19.28 gal (73 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 133 in (337 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 511 Backhoe |