McCormick Intl
B105 Max
Farm tractor · 2011–2021 · 98 hp
McCormick IntlB105 Max
The McCormick Intl B105 Max is a farm tractor manufactured from 2011 to 2021. It features a Perkins 1104D-44T engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.2 |
| Power Gross | 98.6 hp (73.5 kW) |
| Power Rated | 98.6 hp (73.5 kW) |
| Power PTO | 91 hp (67.9 kW) |
| Torque Peak | 283 lb-ft (383.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Speed Four |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges. |
| Clutch | 304.8mm mechanical dry disc |
| Available Options | 12-speed, 12-speed mechanical shuttle, 24-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 20.2 gpm (76.5 lpm) |
| Scv Flow | 13.8 gpm (52.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 163.8 in (416 cm) |
|---|---|
| Width | 81.2 in (206 cm) |
| Height | 69.7 in (177 cm) |
| Height Rops | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 92 in (233 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40 cm) |
| Front Tread | 61 in (154 cm) |
| Rear Tread | 63 in (160 cm) |
Weight
| Weight | 7,590 lbs (3,442 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 380/70R24, 420/70R24, 440/65R24, 12.4R24, 340/85R24, 11.2R24, 13.6R24, 320/70R24, 14.9R24, 405/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R34, 520/70R34, 540/65R34, 13.6R38, 420/85R34, 13.6R36, 480/70R34, 16.9R30, 18.4R34, 540/65R30 |
Fuel
| Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | available canopy |
|---|