McCormick Intl
CT28
Farm tractor · 2007–2010 · 28 hp
McCormick IntlCT28
The McCormick Intl CT28 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2010. It features a 28 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchro shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.09 in (78 mm) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power PTO | 23 hp (17.2 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | 12-speed synchro shuttle |
| Available Options | 12-speed synchro shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,620 lbs (1,188 kg) |
Dimensions
| Length | 118 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 66.5 in (168 cm) |
| Height Rops | 89.8 in (228 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 44.8 in (113 cm) |
| Rear Tread | 50.5 in (128 cm) |
Weight
| Weight | 2,645 lbs (1,199 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
66" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 66 in (167 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 96 in (243 cm) |
| Backhoe Model | McCormick Intl MH76 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.